9a sessió: 15/01/10

Aquí tenim l’acta del Xavier. Gràcies Xavier!!!

Recordatoris previs: Tothom hauria d’haver lliurat la ressenya de Les veus del Pamano. Divendres que ve reparteixo les fotocòpies de la lectura següent: Crònica de Ramon Muntaner. Per altra banda, divendres que ve també repartiré el material per preparar-se els resum i exposicions orals d’història de la llengua i la literatura. Si algú no s’ha apuntat, ho ha de fer la setmana que ve sens falta. Els resums els penjarem aquí al bloc en una nova secció que obriré perquè tothom se’ls pugui descarregar🙂

Hem tornat de vacances i la Glòria ens ha dit que ha estat reflexionant i que té la sensació que hem de treballar més, la qual cosa posa en dubte que el fet de reflexionar sigui positiu per l’ésser humà. L’objectiu del dia d’avui és començar els verbs, continuar amb els dialectes i corregir els deures de fonètica.

Com que ens adonem que ens cal fer una repassada dels verbs ens hi posem tot seguit.

En el verb hi ha tres modes: Indicatiu subjuntiu i imperatiu.

L’indicatiu és el mode en el que estem en contacte amb la realitat. El subjuntiu és el mode que fem servir per relacionar-nos d’una forma subjectiva, per exemple els desitjos. L’imperatiu es el mode verbal que fem servir per donar ordres.

Hi ha tres persones: primera, segona i tercera

Hi ha dos nombres: singular i plural.

En el verb hi ha quatre temps ( present, passat, futur i condicional)

Temps passat o pretèrit

Els temps pretèrits es classifiquen en:

Imperfet : ex: jo abans cantava (Els verbs de la primera conjugació en la primera persona acaben en ava i els de la segona i tercera en ia.)

Perfet (indica una acció acabada)

Els perfets es subdivideixen en tres grups

::perfet simple: ex: jo arribí, tu arribares, ell arribà, nosaltres arribàrem, vosaltres arribàreu, ells arribaren.

::Perfet compost: Jo he arribat, Jo he cantat

::Perfet perifràstic: Jo vaig cantat

::Plusquamperfet: Jo havia treballant

A més a més tenim un altre passat que s’anomena anterior i aquesta darrera classificació alhora es subdivideix en

::Anterior perifràstic: Ex: jo vagi haver cantat

::Anterior compost: jo haguí cantat

Condicional: Trobem dues formes

  • Simple: acaba en ria. Ex acabaria
  • Compost: Hauria + participi. Ex: hauria acabat

Futur

També trobem dues formes:

  • El futur simple: ex: cantaré
  • El futur compost: ex: hauré cantat

El Mode Subjuntiu (Relació amb la realitat d’una forma subjectiva)

El mode subjuntiu es pot expressar en quatre temps diferents:

Present: ex jo canti, tu cantis….etc

Imperfet: que jo cantés, que tu cantessis, que ell cantés…..etc.

Pret. perfet compost: que jo hagi cantat, que tu hagis cantat… [aquest me’l vaig oblidar, ai!]

Pret. plusquamperfet: que ho hagués cantat, que tu haguessis cantat…

Finalment tenim el mode imperatiu. Aquest mode s’empra per donar ordres / consells / instruccions i es construeix amb el present de subjuntiu i el present d’indicatiu

1            1 Cantem

2 Canta  2 Canteu

3 Canti   3 Cantin

Arribat aquest punt fem un petit exercici i comencem a estudiar les irregularitats

Primer la Glòria ens remarca:

Verbs de la primera conjugació son els acabats en ar i el 99% son regulars

Segona conjugació son els acabats en “er” i “re”

Com exemples de verbs regulars ens anomena els verbs perd-re i tém-er

Tercera conjugació son els verbs acabats en “ir”

Els verbs de la tercera conjugació poden ser incoatius i no incoatius. (això vol dir que afegeixen –eix- entre el lexema i la desinència.

IRREGULARITATS

Velarització

Les consonants velars son (K) i la (g)

Si la primera persona del present d’indicatiu acaba en (c) les següents formes passen a (g). Aquestes formes son:

  1. Present de subjuntiu
  2. Pret. imperfet de subjuntiu
  3. Pret. Perfet simple
  4. Imperatiu

Hi ha verbs que velaritzen a mitges: Ex verb Cabre i Saber

Present d’indicatiu: cabo, sé

Present de subjuntiu: càpiga, sàpiga

Pret imperfecte de subjuntiu: cabés, sabés

Pret. Perfet simple: cabí, sabí

En el cas de l’imperatiu

1                  1. moguem

2. mou        2. moveu

3. mogui     3. moguin

Verb Caure

1.                  1. caiguem

2. cau           2. caieu

3. caigui       3. Caiguin

En aquests casos com que la segona del singular no velaritza tampoc ho fa la segona del plural

En canvi en els casos en que velaritza la segona del singular també ho fa la segona del plural.

Verb dir

1.                    1. diguem

2. digues         2. digueu

3. digui           3. diguin

Atenció: les ordres negatives no es fan amb l´imperatiu, sinó que es fan amb el subjuntiu.

ex: Caieu a terra quan el director us ho digui.

No caigueu a terra quan…..

Important: Infinitius i gerundis no velaritzen mai.

Vam fer altres exemples i vam recordar que hi ha verbs que les síl·labes àtones van amb a i les tòniques van amb e. Vam fer els exercicis 13,14,15 de la pàgina 202

1              1. traguem

2. treu     2. traieu

3. tregui  3. treguin

Cal que cadascú torni a repassar el verb voler o poder i recordar quines persones van amb o i quines 12 persones van amb u.

pres. ind: puc

pres. subj: que jo pugui, tu puguis, ella pugui, nos. puguem, vos. pugueu, ells puguin

imperatiu: pugues, pugui, puguem, pugueu, puguin

Cal fer els exercicis del llibre pàg.  203 i 204 : 16,17,18 i 19

Arribat aquest punt vam fer un canvi de direcció i vam començar a corregir els exercicis de fonètica de les fotocòpies, encara que primer vam acabar d’estudiar els al·lòfons.

Al·lòfons

(b) (d) i (g) són oclusives sonores i tenen el seu al·lòfon corresponent (β) (δ) (γ)

Aquests al·lòfons apareixen en tots els casos excepte:

  • Principi de paraula. ex: bou dau i gos
  • Darrere una altra oclusiva. ex: abdomen, capgròs
  • També la lletra (d) darrere de l. ex: aldarull
  • Darrere de m/n. ex: àmbit

Els al·lòfons els trobarem entre vocals. ex: abadia i agricultura (β) i (γ)

Fent els exercicis hem vist que teníem dubtes a l’exercici (ks) (gz)

la grafia x té tres signes fonètics diferents:

  • ( ∫ ) al començament de paraula. ex: xocolata,xarxa
  • (ks) Taxi, Taxa, lèxic, Mèxic
  • (gz) Quan la paraula comença per ex+vocal.

DEURES

Seguir fent els exercicis de fonètica de les fotocòpies  i els del llibre (pàg. 270-271-272) i anar fent textos: podeu lliurar un altre text argumentatiu de la llista de temes o el resum de la rondalla de la pàg. 184. Hi haurà  autoprova de participis irregulars de la fotocòpia que vam repartir. Morfologia verbal: cal fer els exercicis del llibre pàg.  203 i 204 , ex. 16,17,18 i 19

****

Jo portaré les fotocòpies de la lectura del 2n trimestre:

Crònica de Ramon Muntaner

I les d’història de la llengua i la literatura perquè pugueu anar preparant les exposicions orals, que comencen al febrer!

0 Responses to “9a sessió: 15/01/10”



  1. Feu un comentari

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out / Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out / Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out / Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out / Canvia )

Connecting to %s




Calendari del curs

gener 2010
M T W T F S S
« des   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

%d bloggers like this: